Νίκησε και βλέπει πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Ευκαιρία θριάμβου έχασε ο ΠΑΟΚ στο τέλος του αγώνα με την Πινάρ Καρσίγιακα, αφού παρά τη σημαντική νίκη του με 74-68, δεν μπόρεσε να κρατήσει το +19 που έφτασε στο γ’ δεκάλεπτο να προηγείται, ελέω και των διαιτητών. Προβάδισμα, πάντως, για τον “Δικέφαλο” για την πρόκριση στους “8” του BasketBall Champions League…

Ένα κακό πεντάλεπτο στο τέλος στέρησε από τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μια μεγάλη νίκη, σε διαφορά, στερώντας ένα γερό θεμέλιο πρόκρισης στην επόμενη φάση του BCL. Παρ’ όλα αυτά η νίκη μετράει, οι 6 πόντοι είναι ένα “μαξιλαράκι” που μπορεί να υπερασπιστεί ο ΠΑΟΚ την άλλη Τετάρτη στην Τουρκία. Οι “ασπρόμαυροι” ήταν παθιασμένοι και έπαιξαν εκπληκτική άμυνα επί 34 λεπτά, παρά και την αστεία διαιτησία, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι Τούρκοι εκτέλεσαν 22 βολές κι ο ΠΑΟΚ μόλις 3.

O ΠΑΟΚ με νευρικό ξεκίνημα αρχικά, προηγήθηκε με 5-4 με τρίποντο του Τζάκσον στο 4΄, και λίγο μετά με 8-4 με νέο σουτ έξω απ’ τα 6.75 από τον Γκος. Η καλή άμυνα έφερε το 12-6, αλλά ένα εύκολο χαμένο καλάθι του Χρυσικόπουλου κι ένας αιφνιδιασμός των Τούρκων έφερε τη μείωση σε 12-8, μέχρι ο Κρουμπάλι να δώσει λύσεις, μαζί με τον Τζάκσον, για το 18-13 του 8΄. Το πρώτο δεκάλεπτο “έκλεισε” στο 20-16 για τον “Δικέφαλο”, που ήταν πιο προσεκτικός σε ορισμένες φάσεις θα είχε μεγαλύτερη διαφορά από νωρίς.

Αυτή η απροσεξία έφερε το 20-20 με την Καρσίγιακα να τρέχει το γήπεδο καλά με τον Ουότερς και τον Κένεντι, όμως οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν για το 25-20, στο 16΄. Ο Μαργαρίτης με τρίποντο έκανε το 30-25 ενώ οι διαιτητές τιμωρούσαν την καλή άμυνα του ΠΑΟΚ στέλνοντας τους Τούρκους στις βολές. Στην εξίσωση μπήκαν και κάποια εύκολα λάθη (30-28 στο 16΄) ενώ ένα ανύπαρκτο φάουλ και τεχνική ποινή στον Μαργαρίτη (!) έφεραν το 32-31 και μια αδράνεια του Κατσίβελη το 32-33, πάλι με βολές. Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν με καλή άμυνα και τρίποντο του Κόνιαρη (37-33) στο 19΄ για να κλείσει το ημίχρονο με 39-37 και τους Τούρκους να έχουν εκτελέσει… 22 (!) βολές σε ένα 20λεπτο και ο ΠΑΟΚ μόλις 3!

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε σε ρυθμούς run ‘n’ gun, με τον ΠΑΟΚ να ευνοείται, κάνοντας το 43-37 στο 23΄ και με καλάθι του Πέτεγουεϊ το 47-39, στο 24΄. Με βολές του Γκος, στο 26, ο ΠΑΟΚ πέραε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (51-40) αλλά ό,τι καλό έφτιαχνε στην άμυνα (μόνο 3 πόντοι παθητικό σε 8 λεπτά στο δεκάλεπτο) δεν είχε, μετά, συνέχεια στην επίθεση. Ένα τρίποντο όμως του Κατσίβελη έκανε το 54-42, ο Κρουμπάλι με βολή το 55-44 για να ολοκληρωθεί η περίοδος με αυτό το σκορ και επί μέρους υπεροχή του “Δικεφάλου” με 16-7.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 57-44 με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου αλλά οι Τούρκοι μείωσαν σε 57-48 στο 33΄, αφού επιθετικά οι γηπεδούχοι δεν είχαν συνέχεια σε καλές επιλογές. Μια τεχνική ποινή στον Ουότερς και δυο βολές του Κρουμπάλι έφεραν το 60-48 αλλά κι ένα κλέψιμο του Κατσίβελη το 62-50, ενώ ο Μαργαρίτης σημείωσε το 64-50 στο 35΄. Μια τρίποντη “βόμβα” του Γκος έκανε το 67-50 και ο Μαργαρίτης, μέσα σε αποθέωση, το 69-50 στο 37΄. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 69-54 και ένα λάθος του Γκος έφερε αντιαθλητικό φάουλ του Μαργαρίτη και το σκορ στο 69-56. Ο Γκος διόρθωσε με ένα δίποντο για το 71-56 αλλά μετά έκανε νέο λάθος σε πικ εντ ρολ και αντιαθλητικό φάουλ για να μειώσουν οι Τούρκοι σε 71-58 και μετά να δοθεί φάουλ σε… τρίποντο για το 71-61 με βολές του Γουντς. Ο Κρουμπάλι έκανε το 74-61, ο Ουγκουρλού μείωσε σε 74-63 στο 39΄, αλλά ο Γκος έκανε νέο λάθος και ένα επιθετικό φάουλ του Κρουμπάλι έφερε τη νέα μείωση σε 74-65 και ένα τρίποντο του Τζόουνς το 74-68, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας…

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-37, 55-44, 74-68